Befolyásolja a cink a tesztoszteront?
A tesztoszteron az emberi szervezet által természetes módon termelt hormon. Míg a férfiaknál elsősorban a herék szintetizálják, a nőknél a petefészkek is termelnek belőle kis mennyiséget. Nemtől függetlenül a tesztoszteron kulcsfontosságú szerepet játszik a különböző fizikai és mentális folyamatokban.
A tesztoszteron egyik elsődleges funkciója, hogy serkenti a tipikusan férfiakhoz társított másodlagos nemi jellemzők kialakulását, mint például a testszőrzet, az izomméret, az erő és a szövetek regenerálódása. Ezenkívül döntő szerepet játszik az egészséges reproduktív rendszer fenntartásában, és szorosan kapcsolódik a férfi nemi vágyhoz.
Az alacsony tesztoszteronszint számos hatással lehet a szervezetre, többek között a vércukorszintet is befolyásolhatja azáltal, hogy elősegíti a vércukor felvételét a szövetekbe az inzulin hatására. A tesztoszteron befolyásolja a testzsír eloszlását és az alvás minőségét is. A megfelelő tesztoszteronszintű táplálékkiegészítés segíthet a hiányosságok kezelésében.
A tesztoszteron és a cink közötti kapcsolat feltárása
Ezen túlmenően jelentős bizonyítékok utalnak a cink és a tesztoszterontermelés közötti összefüggésre. A cinkhiány akadályozhatja a tesztoszterontermelést, amint azt olyan vizsgálatok is bizonyítják, amelyek szerint a cink étrendi korlátozása normális fiatal férfiaknál 20 hét után a szérum tesztoszteron-koncentrációjának jelentős csökkenéséhez vezetett. Ezzel szemben a cinkpótlás hat hónapon át tartó, marginálisan cinkhiányos egyéneknél a szérum tesztoszteronszintjének növekedését eredményezte (Prasad, 1996).
Az összefüggés hátterében álló lehetséges mechanizmus a cinknek a hormonszekréció szabályozásában játszott szerepében rejlik, beleértve a tesztoszteront és más növekedési hormonokat. A megfelelő cinkszint fenntartása kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott hormontermelés és az általános egészség szempontjából.
Tesztoszteron vs. ösztrogén
A hormonháztartás egyensúlyának változása a nap folyamán és az életünk során természetes módon történik. A kiegyensúlyozott hormonprofil fenntartása azonban kulcsfontosságú, mivel még a kisebb egyensúlytalanságok is káros hatásokat válthatnak ki az egész szervezetben. A tesztoszteron és az ösztrogén ellentétes hatásokat fejt ki a szervezetben. A férfiak megemelkedett ösztrogénszintje elnyomhatja a tesztoszterontermelést, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az aromatáz, egy enzim, az androgén prekurzorokat alakítja át női ösztrogénhormonná. Az olyan tényezők, mint a súlygyarapodás, az öregedés, az alkoholfogyasztás, a rossz táplálkozás, a nagyfokú stressz vagy a testmozgás hiánya általában növelik az aromatáz aktivitását. A testzsír növekedése például összefügg a fokozott aromatáz aktivitással, ami a tesztoszteron ösztrogénné történő átalakulását és a tesztoszteronszint későbbi csökkenését eredményezi, elősegítve a zsigeri zsír felhalmozódását.
Az aromatázgátlók fékezhetik az ösztrogéntermelést. A cink egy ilyen természetes inhibitor, amely képes megakadályozni a túlzott aromatáz aktivitást és lassítani a tesztoszteron ösztrogénné történő átalakulását.