Ha Ön allergiás, akkor valószínűleg már most is tapasztalja az allergiaszezonnal járó nehézségeket. A leggyakoribb allergiás tünetek közé tartozik a szemviszketés, a könnyező szem, a tüsszögés és a vizes orr. A kevésbé gyakori tünetek közé tartozhat a duzzadt nyálkahártyák miatti fejfájás és fülfájás. Ebben a cikkben elmondjuk, hogy milyen étrend-kiegészítők segíthetnek az allergia leküzdésében, és milyen egyéb intézkedéseket érdemes beiktatni a napi rutinba az allergiás tünetek enyhítése érdekében.
Mi az allergia?
Az allergia immunrendszerünk indokolatlan reakciója olyan anyagokra, amelyek a környezetünk normális részét képezik, mint például az élelmiszerek, az állatok vagy az említett pollenek. Az allergiás betegségeknek bizonyítottan genetikai alapja van, de kialakulásukban nagy szerepet játszanak a környezeti hatások is. Ezek közé tartoznak a különböző vegyi anyagok, a légszennyezés és a táplálkozás. A fertőzéseket is összefüggésbe hozták az allergia kialakulásával, és azok is hozzájárulhatnak annak súlyosbodásához. [1]
Milyen táplálékkiegészítők segíthetnek az allergia leküzdésében?
Az allergia leküzdésére számos eljárás és tápanyag használható. Mi négy kulcsfontosságú táplálékkiegészítőt választottunk ki a portfóliónkból, amelyeket akkor is használhatsz, ha allergiás vagy.
D-vitamin
A D-vitamin immunmoduláló hatást fejt ki az allergének által kiváltott gyulladásos útvonalakon azáltal, hogy az immunsejtek széles körének D-vitamin-receptoraira (VDR) hat. Ezek ezután képesek szintetizálni az adaptív immunválasz kialakulásához szükséges biológiailag aktív D-vitamint. A D-vitamin hiányos szintje világszerte elterjedt, és részben magyarázatot adhat az allergiás betegségek, köztük az asztma és az ételallergiák növekedésére. Az allergiás náthában szenvedő embereknél is kimutatták, hogy csökkent D-vitamin-szintjük van, ami összefügg az allergiás tünetek súlyosságával. Ezzel szemben a D-vitamin-pótlást követően javulás mutatkozott a tünetekben. [2]
C-vitamin
A C-vitaminnak számos funkciója van a szervezetben, de leggyakrabban az immunrendszer támogatásával és antioxidáns képességével hozzák összefüggésbe. A C-vitamin természetes antihisztaminként is működik. A hisztamin elősegíti az értágulást és a hajszálerek fokozott áteresztőképességét, ami allergiás reakciók esetén a jól ismert vizenyős náthát vagy könnyező szemet eredményez. A C-vitamin enyhítheti az allergiás tüneteket azáltal, hogy segít csökkenteni a szervezetben felszabaduló hisztamin mennyiségét. [3]
Cink
A cink szabályozza az immunrendszer immunsejtjeinek differenciálódását, proliferációját és működését, beleértve az allergiás reakciókban szerepet játszó T-sejteket és eozinofileket. A megfelelő cinkszint elengedhetetlen a megfelelő immunválaszhoz, és számos allergiás betegség (például atópiás dermatitisz, bronchiális asztma vagy allergiás rhinitis) esetében kimutatták, hogy a cinkszint csökken. A cink segít csökkenteni a hízósejtek túlérzékenységét is, amelyek hisztamint szabadítanak fel az allergénnel való érintkezéskor. Így a cinkpótlás enyhítheti az allergiás reakció tüneteit. [4]
Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő tápanyagok, és védő hatásuk miatt számos gyulladásos betegségben, köztük az asztmában és az allergiában is hasznosak. Számos epidemiológiai vizsgálat kimutatta, hogy az omega-3 zsírsavak terhesség és gyermekkor alatti pótlása védő hatású az allergia vagy atópia későbbi életkori kialakulásával szemben. [5] [6]
További tippek az allergiás tünetek enyhítésére
Az egészséges immunrendszer szorosan összefügg bélrendszerünk egészségével. A bélmikrobiom támogatása egészséges és változatos étrenddel segít megerősíteni az immunrendszert és enyhíteni az allergiás problémákat. Ne feledkezzünk meg az erjesztett élelmiszerekről, az antioxidánsokban gazdag gyümölcsökről és zöldségekről, ezzel szemben kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, a fehér cukrot és az alkoholt.
Óvakodjon a keresztallergiáktól. Vannak olyan élelmiszerek, amelyek hasonló fehérjeszerkezettel rendelkeznek, mint egyes pollenek. Ha például a leggyakoribb pollenallergénre - a nyírfapollenre - allergiás, akkor nagy valószínűséggel a pollenszezonban érzékeny lesz az almára, a sárgarépára, a burgonyára, a zellerre vagy a mogyoróra.
A gyógynövények is segíthetnek az allergia leküzdésében. A legmegfelelőbb antiallergén hatású gyógynövények közé tartozik a csalán, a perilla vagy a scutellaria baicalensis.
A sós vizes teáskannával végzett orröblítés megtisztítja a nyálkahártyát a belélegzett pollenektől, és segít csökkenteni a duzzanatot.
Amikor hazaér, öltözzön át, és öblítse le az arcát vízzel. Ez csökkenti a bőrén és ruháján lerakódó pollenek mennyiségét.
Források:
[1] Jenerowicz D, Silny W, Dańczak-Pazdrowska A, Polańska A, Osmola-Mańkowska A, Olek-Hrab K. Environmental factors and allergic diseases. Ann Agric Environ Med. 2012;19(3):475-81. PMID: 23020042.
[2] Mirzakhani H, Al-Garawi A, Weiss ST, Litonjua AA. A D-vitamin és az allergiás betegségek kialakulása: mennyire fontos? Clin Exp Allergy. 2015 Jan;45(1):114-25. doi: 10.1111/cea.12430. PMID: 25307157; PMCID: PMC4369152.
[3] Carr AC, Maggini S. A C-vitamin és az immunrendszer működése. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
[4] Masanobu Suzuki, Takayoshi Suzuki, Masashi Watanabe, Shigetsugu Hatakeyama, Shogo Kimura, Akira Nakazono, Aya Honma, Yuji Nakamaru, Sarah Vreugde, Akihiro Homma, Role of intracellular cinc in molecular and cellular function in allergic inflammatory diseases, Allergology International, Volume 70, Issue 2, 2021, Pages 190-200, ISSN 1323-8930, https://doi.org/10.1016/j.alit.2020.09.007.
[5] Jun Miyata, Makoto Arita, Role of omega-3 fatty acids and their metabolites in asthma and allergic diseases, Allergology International, Volume 64, Issue 1, 2015, Pages 27-34, ISSN 1323-8930, https://doi.org/10.1016/j.alit.2014.08.003.
[6] I. Romieu, M. Torrent, R. Garcia-Esteban, C. Ferrer, N. Ribas-Fito, J.M. Anto, et al. Maternal fish intake during pregnancy and atopy and asthma in infancy.
Clin Exp Allergy, 37 (2007), pp. 518-525.