A K2-vitaminra az erős és egészséges csontok érdekében van szükség, és tudományos vizsgálatok [1] szerint a K2-vitamin az egészséges szív- és érrendszer fenntartásában is részt vesz. Nagyon gyakran beszélünk erről a vitaminról mind podcastjainkban, mind blogcikkeinkben. Véleményünk szerint a K2-vitamin egy alábecsült tápanyag. Ebben a cikkben megtudhatja, miért van szükségünk K2-vitaminra, és milyen formáit és forrásait használjuk a K2-vitaminnak a Trime-ban.
A cikk rövid tartalma:
- K-vitamin fajtái és funkciói
- K2-vitamin és sztatinok
- K2-vitaminhiány a lakosság többségében?
- Ne feledkezzen meg a K2-vitamin pótlásáról nyáron is
- Trime K2-vitamin - természetes források és magas biológiai hozzáférhetőség
- All-transz vs. cisz-konfiguráció: eltérő biológiai aktivitás
K-vitamin fajtái és funkciói
A K-vitaminnak különböző típusai vannak, melyek különböző szerepet töltenek be az emberi szervezetben. A K-vitamin zsírban oldódó anyag, és magában foglalja a növényi forrásokból származó K1-vitamint (filokinon), amely kulcsszerepet játszik a véralvadásban, a K2-vitamint (menakinon) és a szintetikus K3-vitamint (menadion).
A K-vitaminok funkciója egyedülálló a többi vitamin között. Aktiválják a szervezetünk különböző szervei által termelt fehérjéket. A K1-vitamin a májban aktiválja az alvadási faktorokat, és így biztosítja a véralvadást.
A K2-vitamin aktiválja a csontokban az oszteokalcint és az érrendszerben a mátrix Gla fehérjét (MGP). Ezek a fehérjék segítenek a kalciumot a csontokban megkötni, és megakadályozzák a kalcium lerakódását az erekben.
Egy másik fehérje, amelynek aktiválása a K2-vitamintól függ, a Gas6. Ezt a fehérjét csak 1993-ban fedezték fel, és megtalálható például a szívben, a tüdőben, a gyomorban, a vesében és a porcokban. [2] A Gas6 részt vesz a sejtnövekedés szabályozásában, elősegíti a sejtadhéziót, a sejtproliferációt és megakadályozza az apoptózist.
K2-vitamin és sztatinok
A sztatinok az LDL-koleszterinszint csökkentésére szolgáló leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak, és használatuk az utóbbi évtizedekben egyre növekszik. Az is széles körben ismert, hogy a sztatinok elvonják az emberi szervezetből a Q10 koenzimet, egy antioxidánst, amely segít az energiatermelésben a mitokondriumokban. A sztatinokat szedő betegeknek ezért ajánlott a Q10 koenzim pótlása. Egy 2015-ös tanulmány [3] szerint a sztatinok mitokondriális méregként hathatnak, és nemcsak a Q10 koenzim kimerülése miatt lehetnek negatív hatással a szívre és az érrendszerre, hanem a K2-vitamin szintézisének gátlása miatt is, amely védi az ereket a meszesedéstől. Jelenleg azonban nincsenek ajánlások a sztatinokat szedő betegek K2-vitamin-pótlásáról.
K2-vitaminhiány a lakosság többségében?
A K-vitamin-bevitelre vonatkozó mai ajánlások csak a K1-vitaminra vonatkoznak, a megfelelő véralvadás biztosításához és a túlzott vérzés megelőzéséhez szükséges követelményekkel kapcsolatban. Az EFSA a K1-vitamin napi bevitelét 1 mcg/testsúlykilogrammban 1 mcg-ban határozza meg mindkét nem és minden korosztály számára.
A K2-vitaminra vonatkozóan azonban nincsenek beviteli ajánlások. Az emberi szervezet részben szintetizálja a K2-vitamint a K1-vitaminból, de ez a szintézis korlátozott, akárcsak a K2-vitamin bélbaktériumok általi szintézise. Ezért szükséges a K2-vitamin rendszeres étrendi bevitelének biztosítása.
K2-vitaminhoz az étrendünkből fermentált élelmiszerekből juthatunk, melyek közül a nattó az egyik leggazdagabb forrás. A K2-vitamin megtalálható a fűvel táplált minőségű tejtermékekben is. De ki fogyaszt rendszeresen nattót vagy fűvel táplált minőségű sajtot az étrendjében? Nyilvánvaló tehát, hogy nem könnyű biztosítani a K2-vitamin megfelelő bevitelét kizárólag az étrendből. Emiatt feltételezhető, hogy a lakosság nagy része K2-vitamin-hiányban szenved, ami gyengébb csontokhoz vezethet, növeli a csontvesztés kockázatát, és a lágy szövetekben felhalmozódó kalcium miatt hozzájárulhat a szívbetegségek, köztük a szívroham kialakulásához. Ezért javasoljuk a megfelelő K2-vitamin-bevitel biztosítását étrend-kiegészítőkön keresztül.
Ne feledkezzen meg a K2-vitamin pótlásáról nyáron is
A K2-vitamin a kalciumlerakódást szabályozó képességének köszönhetően gyakran szerepel a D-vitamin-kiegészítőkben. Télen sokan D3-vitaminnal keverve egészítik kia K2-vitamint . Mivel nyáron a bőrünk napozásával természetes módon növeljük a D-vitamin szintet, a D3K2 termékek fogyasztása kevésbé jellemző. A K2-vitamin iránti igény azonban megmarad, ezért nem szabad megfeledkeznünk a pótlásáról. A D3K2 keveréket egyszerűen lecserélhetjük különálló, kapszulában lévő K2-vitaminra.
A Trime természetes K2-vitamin forrásokat kínál a K2-vitamin biológiailag aktív MK-7 formájában, amelynek hosszabb a felezési ideje, így nagyobb a biológiai hasznosulása. Egyik K2-vitamin-kiegészítőnk sem tartalmaz allergéneket, és alkalmas vegetáriánusok és vegánok számára is.
A kapszulákban lévő K2-vitamint természetes úton, szabadalmaztatott biofermentációs eljárással nyerjük csicseriborsóból, és mindkét termékben, a Vitamin K2 80 mcg-ban és a Daily F20 Complex multivitaminban is megtalálható.
A D3K2 termék cseppekben vagy a Kids DHA+D3K2 gyermekkiegészítő a szójafehérje természetes fermentációs módszerével nyert K2-vitamint tartalmaz. Ezeket a táplálékkiegészítőket is "allergénmentesnek" nevezzük, mivel nem szóját, hanem a tisztított MK-7 molekulát tartalmazzák. A természetes fermentációs eljárás azért is fontos, mert általában csökkentheti az allergiás reakció valószínűségét.
Trime K2-vitamin - természetes források és magas biológiai hozzáférhetőség
Ugyanakkor valamennyi K2-kiegészítőnk transz konfigurációban van jelen, ami egy olyan biológiailag aktív formát jelent, amely képes aktiválni a K2-dependens fehérjéket. Ezzel szemben a cisz-konfiguráció csökkent aktivitással rendelkezik, vagy biológiailag inaktív lehet.
A transz- vagy cisz-konfiguráció az eltérő molekuláris geometriára (molekulaméret és alak) utal, ami viszont meghatározza a menakinonok oldhatóságát és a sejtstruktúrákba való beilleszkedési képességét. A cisz-izomerek megváltozott alakja miatt előfordulhat, hogy nem "illeszkednek" oda, ahová kellene, így a K2-függő enzimek és fehérjék inaktiválódnak.
All-transz vs. cisz-konfiguráció: eltérő biológiai aktivitás
Ugyanakkor minden K2-kiegészítőnk all-trans konfigurációban található, ami egy olyan biológiailag aktív formát jelent, amely képes aktiválni a K2-függő fehérjéket. Ezzel szemben a cisz-konfiguráció csökkent aktivitással rendelkezik, vagy biológiailag inaktív lehet.
Az all-trans- vagy cisz-konfiguráció eltérő molekuláris geometriára (molekulaméret és -forma) utal, ami viszont meghatározza a menakinonok oldhatóságát és képességét a sejtstruktúrákba való beilleszkedésre. A cisz-izomerek megváltozott alakja miatt előfordulhat, hogy nem "illeszkednek" oda, ahová kellene, így a K2-függő enzimek és fehérjék inaktiválódnak.
Források:
[1] Geleijnse JM, Vermeer C, Grobbee DE, Schurgers LJ, Knapen MH, van der Meer IM, Hofman A, Witteman JC. Dietary intake of menaquinone is associated with a reduced risk of coronary heart disease: the Rotterdam Study. J Nutr. 2004 Nov;134(11):3100-5. doi: 10.1093/jn/134.11.3100. PMID: 15514282.
[2] Ferland G. The vitamin K-dependent proteins: an update. Nutr Rev. 1998 Aug;56(8):223-30. doi: 10.1111/j.1753-4887.1998.tb01753.x. PMID: 9735675.
[3] Okuyama H, Langsjoen PH, Hamazaki T, Ogushi Y, Hama R, Kobayashi T, Uchino H. Statins stimulate atherosclerosis and heart failure: pharmacological mechanisms. Expert Rev Clin Pharmacol. 2015 Mar;8(2):189-99. doi: 10.1586/17512433.2015.1011125. Epub 2015 Feb 6. Erratum in: Expert Rev Clin Pharmacol. 2015;8(4):503-5. PMID: 25655639.