Böngészés
Kosár
Az INGYENES szállításért még 20.000 Ft értékben szükséges vásárolni

+3628814721 (13:00 - 16:00)

+3628814721 (9:00 - 17:00)

D-vitamin algákból - fenntarthatóság és a természet tisztelete

D-vitamin algákból - fenntarthatóság és a természet tisztelete

A D-vitamin egyike azon fontos anyagoknak, amelyekre szervezetünknek szüksége van az egészséges csontok érdekében és az immunrendszer megfelelő működéséért. Különösen télen sokan szenvednek D-vitaminhiányban. Ezért jó, ha táplálékkiegészítőkkel növeljük a vitamin szintjét. Mai cikkeinkben annak tisztázására összpontosítunk, hogy a Trime miért kínál kizárólag növényi eredetű D-vitamint, és miért nem tartjuk megfelelő forrásnak a lanolinból származó D-vitamint.

 

A cikk rövid tartalma:

  1. Növényi vs. állati eredetű D-vitamin
  2. Állati eredetű - lanolinból származó D-vitamin
  3. A lanolinból származó D3-vitamin előállításának technológiája
  4. A lanolinból előállított D-vitamin hátrányai
  5. A lanolin mint allergén
  6. Miért részesítjük előnyben a növényi eredetű D-vitamint?
  7. Mik a legnagyobb előnyei az algából származó D-vitaminunknak?
  8. Gyors emlékeztető a D-vitaminnal kapcsolatos fontos tudnivalókról

Növényi vs. állati eredetű D-vitamin

A piacon nagyszámú étrend-kiegészítőt lehet találni, amelyek nem csak minőségükben, hanem forrásukban is különböznek egymástól. A D3-vitamin-kiegészítők többsége állati eredetű, és a gyártók nem mindig adják meg, hogy a vitamin melyik formáját és hogyan nyerték. Mi a Trime-nál olyan étrend-kiegészítőket gyártunk, amelyek összetétele a lehető legközelebb áll a természethez, ugyanakkor környezetbarátak is. Ezért a növényi eredetű D-vitamin egyértelmű választás számunkra.

Állati eredetű - lanolinból származó D-vitamin

A D-vitamin előállításának igen elterjedt alapanyaga a lanolin, egy sárga váladék, amelyet a juhok faggyúmirigyei termelnek. A lanolin elvileg vízálló rétegként működik, amely megvédi a juhokat a rossz időjárástól (pl. hideg vagy eső esetén). A lanolin szó eredete a latin "lanolinum" szóból származik, a lana (gyapjú) és az oleum (olaj) szavak összekapcsolásával, bár a lanolin kémiai szempontból a viaszok közé sorolható.

A lanolinból származó D3-vitamin előállításának technológiája

A kinyert gyapjút először forró vízben mosószerrel kimossák, hogy eltávolítsák az esetleges parazitákat vagy szennyeződéseket, és így nyers lanolin keletkezik. Ezután a zsíros komponenst a nem zsíros komponenstől egy szappanosításnak és centrifugálásnak nevezett eljárással választják el. A nyers koleszterint kivonószerek és oldószerek segítségével izolálják. További kémiai eljárásokkal a D3-vitamin végleges, stabil formája jön létre, amely készen áll a táplálékkiegészítők gyártására.

A lanolinból előállított D-vitamin hátrányai

lanolinból készült D-vitamin előállítása során felhasznált nemkívánatos összetevők lehetnek a különböző növényvédő szerek vagy tartósítószerek. A juhok gyapja peszticidekkel szennyeződhet, mivel a juhok kapcsolatba kerülhetnek vegyszerrel kezelt növényekkel. Emellett magukat az állatokat és a bőrüket is fertőtlenítő fürdőkben kezelik kullancsok és más kártevők ellen. A használt vegyszerek maradványai ilyenkor a bőrükben maradhatnak.

Mivel a lanolin zsíros természetű, a levegővel érintkezve megrohadhat vagy oxidálódhat. Az eltarthatósági idő meghosszabbítása érdekében sok gyártó a lanolinhoz BHT-t (butil-hidroxitoluol) ad, amely a legszélesebb körben használt szintetikus antioxidáns az olajok és zsírok avasodásának lassítására. Bár a BHT-t megfelelő mennyiségben biztonságosnak tartják, az emberi zsírszövetben nyomokban megmarad, és számos kétség merül fel egészségügyi hatásait illetően (az anyagról kimutatták, hogy rákkeltő hatású állatokban).

Egy másik szempont az etikai vonatkozás. A juhok gyapját gyakran durva módon nyerik, és a mély vágások gyakori sérülésnek számítanak. Egyes tenyésztők a drasztikus gyakorlatot, az úgynevezett "mulesing"-et is alkalmazzák. Ennek során nagy mennyiségű bőrt vágnak le a végbélnyílás és a farok körül, hogy megszabaduljanak a ráncos bőrtől és a gyapjútól, amely egyébként csapdába ejtené az ürüléket. Ezt a "körülmetélést" általában érzéstelenítés nélkül végzik, és nagyon fájdalmas és stresszes a juhok számára. Az emiatt keletkező sebek gyógyulása pedig hosszú ideig is eltarthat a beavatkozás után.

A lanolin mint allergén

Az Amerikai Kontakt Dermatitis Társaság (ACDS) évente meghirdeti az év allergénjét. Ennek oka, hogy felhívja a figyelmet azokra az allergénekre, amelyek gyakoriak, és nagyobb figyelmet érdemelnek, mert jelentős kontaktallergiás reakciókat okozhatnak. A lanolint az ACDS a 2022-es év allergénjének nyilvánította.

Lágyító és hidratáló tulajdonságai miatt a lanolint nemcsak a kozmetikumokban, hanem a gyógyszerekben is használják. A lanolint gyenge szenzibilizátornak tekintik, és a lanolinra való kontaktallergia gyakoriságát az európai lakosság körében 0,4%-ra becsülik. Számos kísérőbetegség (például lábszárfekély, perianális/genitális dermatitis vagy atópiás dermatitis) azonban jelentkezhet mellette. A gyermekek és az idősek esetében nagyobb a kockázata a lanolinnal kapcsolatos kontaktallergia kialakulásának.

Miért részesítjük előnyben a növényi eredetű D-vitamint?

A Trime-nál nem csak a táplálékkiegészítőink maximális tápanyagtartalmát tartjuk fontosnak, hanem a termékek környezetbarát voltát is. A fenntarthatóság, az etikus megközelítés, a környezeti hatás, valamint a természet és az állatok tisztelete kulcsfontosságú számunkra. Ezért a lanolin kivonatot tartalmazó termékek nem megfelelő alternatívák számunkra.

Régebben a növényi alapú D-vitamint gombakivonatból állították elő. Ez a forma azonban kémiailag a D2-vitaminnak (ergokalciferol) felel meg, amely sokkal kevésbé hatékony a D3-vitaminhoz (kolekalciferol) képest. Jelenleg a D2-vitamint nem tekintik megfelelő D-vitamin-forrásnak.

mi növényi D3-vitaminunk a kolekalciferol biológiailag hasznosuló formáját tartalmazza, és a legmagasabb minőségű és tisztaságú növényi forrásból származik. Nem genetikailag módosított algából nyerik, amelyet szigorúan ellenőrzött körülmények között, peszticidek és egyéb szennyező anyagok használata nélkül termesztenek.

Mik a legnagyobb előnyei az algából származó D-vitaminunknak?

  • Tiszta és kiváló minőségű. Az algákat szigorúan ellenőrzött körülmények között, úgynevezett zárt ciklusban termesztjük, ahol nem fenyeget a környezetből származó xenobiotikus szennyeződés kockázata, mint a természetben. A termelés során nem használunk növényvédő szereket vagy kémiai oldószereket. Termékeink nem tartalmaznak szintetikus tartósítószereket.
  • Fenntartható és energiatakarékos termelési módszer (a gyártási folyamat nem igényel intenzív energiát).
  • Magas biológiai hozzáférhetőség és ugyanolyan felezési idő, mint az állati forrásból származó D3-vitamin esetében.
  • Megfelelő vegetáriánusok és vegánok számára is.

 

Gyors emlékeztető a D-vitaminnal kapcsolatos fontos tudnivalókról

A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amelynek számos funkciója van a szervezetben. Inkább egy hormonhoz hasonlóan viselkedik, szabályozza a kalcium és a foszfor felszívódását, ezáltal hozzájárul a csontok és a fogak egészségének megőrzéséhez. A szervezet legtöbb sejtje tartalmaz receptort erre a vitaminra, ami szintén rámutat a jelentőségére. A D-vitamin részt vesz a megfelelő sejtosztódásbanhozzájárul a normál izomtevékenységhez és támogatja az immunrendszer egészséges működését.

D-vitamin természetes forrása a napfény, ezért bőrünk napoztatásával növeljük e fontos vitamin szintjét. A D-vitamin szintézisének korlátozó tényezőit figyelembe kell venni: például a napozás idejét, a napfény hullámhosszát vagy a napvédő krémek használatát. Ezen okok miatt előfordulhat, hogy még nyáron sem rendelkezünk megfelelő D-vitamin-szinttel. A D-vitamin forrását télen bizonyos élelmiszerek, például a zsíros halak jelentik, amelyeket sajnos nagyon ritkán fogyasztunk. Éppen ezért télen gyakran szenvedünk D-vitaminhiányban, ezért a pótlására kell koncentrálnunk.



0 hozzászólás

Szóljon hozzá

Felhívjuk figyelmét, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.