
A D-vitaminról már több cikket is írtunk, ezeket itt vagy itt olvashatja el. Mai cikkünk azonban a D-vitaminnal foglalkozik, kizárólag a gyermekekkel kapcsolatban. A D-vitamin fontossága messze túlmutat a csontok egészségén. A D-vitamin egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatos új ismeretek folyamatosan bővülnek, és hozzájárulnak annak megértéséhez, hogy ez a hormon hogyan hat testünk gyakorlatilag minden sejtjére.
A D-vitamin szerepe a gyermekek egészségében
Köztudott, hogy a D-vitamin segíti a gyermekek egészséges csontjainak felépítését, és megakadályozza a tályogbetegség (=a csontok lágyulásával járó betegség, amely például növekedési elmaradáshoz, csontdeformitásokhoz és gyakoribb csonttörésekhez vezethet) kialakulását.
A D-vitamin az immunrendszert is modulálja: növeli a fertőző betegségekkel szembeni immunitást, és megelőzheti az autoimmun betegségek kialakulását. [1]
De az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés a D-vitamin iránt a megfelelő agyi fejlődéssel és a mentális egészséggel kapcsolatban is. Kimutatták, hogy a D-vitamin hatással van a tanulásban, a memóriában és a szociális viselkedésben közvetlenül részt vevő fehérjékre, és fontos a figyelem fenntartásában vagy a változásokhoz való alkalmazkodási képességben is. [1] [2]
A D-vitamin-hiány tünetei
A D-vitaminhiányhoz kapcsolódó tünetek közé tartozik az ingerlékenység, az ízületi fájdalom (például a térdízületekben), az izomfájdalom, a hátfájás, a fejlődés késése, a fokozott fogszuvasodás vagy a csonttörések. A D-vitamin-hiány tünetei nagyobb valószínűséggel fordulnak elő fiatalabb gyermekeknél, míg az idősebb gyermekeknél és serdülőknél előfordulhat, hogy nem jelentkeznek tünetek. Ezért fontos a D-vitaminszint rendszeres ellenőrzése.
Gyermekek és a D-vitaminhiány kockázata
A gyermekek a „napfényvitamin” hiányának egyik legnagyobb kockázatának kitett csoportját alkotják. A 2 év alatti gyermekek különösen ki vannak téve a D-vitamin-hiány kockázatának. Ennek okai közé tartozik a gyenge vese- és májműködés, amelyek szerepet játszanak a D-vitamin-anyagcserében, de a szoptató anya alacsony D-vitamin-státusa is. Sajnos a terhesség és a szoptatás alatt a D-vitaminhiány széles körben elterjedt, és az anyatej D-vitamin-tartalma szoros összefüggésben van a szoptató anya D-vitamin-státuszával. [3]
Az a tény, hogy a csecsemők értelemszerűen kevésbé vannak kitéve a napfénynek, szintén hozzájárul a gyermekek D-vitamin hiányához. Földrajzi viszonyaink között az idősebb gyermekek is ki vannak téve a D-vitamin-hiány kockázatának. Ezenkívül a túlsúlyos vagy elhízott gyermekek, a sötétebb bőrszínű gyermekek, valamint azok, akik nem esznek halat és zsíros ételeket, nagyobb a hiány kockázata.
Hogyan kell megfelelően beállítani a D-vitamin-pótlást?
Az EFSA 11 hónapos korig napi 400 NE D3 adagot, 12 hónapos kortól pedig napi 600 NE D3 adagot javasol a gyermekek számára. Ez az adag elegendő lehet a tachycardia megelőzéséhez, de más egészségügyi előnyök eléréséhez nagyobb adagokra lehet szükség. Ezenkívül egy olyan gyermek esetében, aki már D-vitamin-hiányos, ez az ajánlott adag nem lesz elegendő.
Egyes szakértők azt javasolják, hogy a gyermekeknek körülbelül 1000 NE/ 11 kg testtömegenként naponta kellene kapniuk az optimális D-25(OH)D-vitamin-szint eléréséhez.
A laboratóriumban mért D-vitaminszintek minden esetben segítenek a helyes adagolás meghatározásában. A pótlás hatékonyságának nyomon követése érdekében ezután 2-3 hónap elteltével célszerű újra ellenőrizni a D-vitamin-szinteket.
Források:
[1] Weydert JA. D-vitamin a gyermekek egészségében. Children (Basel). 2014 Sep 12;1(2):208-26. doi: 10.3390/children1020208. PMID: 27417476; PMCID: PMC4928729.
[2] McCann JC, Ames BN. Van-e meggyőző biológiai vagy viselkedésbeli bizonyíték arra, hogy a D-vitamin-hiány összefüggésbe hozható az agyműködés zavarával? FASEB J. 2008 Apr;22(4):982-1001. doi: 10.1096/fj.07-9326rev. Epub 2007 Dec 4. PMID: 18056830.
[3] Dawodu A, Tsang RC. Anyai D-vitamin státusz: hatás a tej D-vitamin tartalmára és a szoptatott csecsemők D-vitamin státuszára. Adv Nutr. 2012 May 1;3(3):353-61. doi: 10.3945/an.111.000950. PMID: 22585912; PMCID: PMC3649470.