Böngészés
Kosár
Az INGYENES szállításért még 20.000 Ft értékben szükséges vásárolni

+3628814721 (13:00 - 16:00)

+3628814721 (9:00 - 17:00)

Cink és annak funkciói az emberi szervezetben

Cink és annak funkciói az emberi szervezetben

Az emberi szervezetben a cink csak nagyon kis koncentrációban található meg, mégis létfontosságú elem minden biokémiai és élettani funkcióhoz. Sajátos fizikai és kémiai tulajdonságai miatt, amelyek lehetővé teszik, hogy jellegzetes vegyületeket képezzen, az egyik „mindenütt jelenlévő” tápanyag nemcsak az emberi szervezetben, hanem más állatokban és növényekben is, és fontos szerepet játszik az anyagcserében.

A cink az élet minden formája számára nélkülözhetetlen elem; számos enzim része vagy aktiválója. A szervezetnek szüksége van rá a fehérjék és a DNS megfelelő szintéziséhez, valamint hozzájárul a savak és bázisok, szénhidrátok és zsírsavak megfelelő anyagcseréjéhez.

 

A cikk áttekintése:

  • A cink és az immunitás
  • Cink és az egészséges csontok
  • A cink előnyei a haj, a köröm és a bőr számára
  • A cink és a tesztoszteron közötti összefüggés
  • A cinkhiány hatásai

 

Cink és immunitás

A cink az immunrendszer számára nélkülözhetetlen nyomelem, hiánya befolyásolja a szervezet védekezőképességét. A megfelelő cinkszint segít a szervezetnek növelni a kórokozókkal szembeni ellenálló képességét, és felvenni a harcot a baktériumokkal és vírusokkal szemben.

 

A cink és az egészséges csontok

A cink nyomokban a test minden sejtjében jelen van, de a legtöbbje a csontokban található. Különösen a terhesség, a szoptatás és a növekedési időszak alatt van szüksége a szervezetnek elegendő mennyiségű cinkre a megfelelő növekedéshez, fejlődéshez és csontképződéshez. Emellett a cink törések esetén és a csontritkulás megelőzéseként (más csonttámogató tápanyagokkal együtt, mint a kalcium, foszfor, magnézium, szilícium stb.) szerepet játszik például a kalcium csontban való tárolásának elősegítésében.

 

A cink előnyei a haj, a köröm és a bőr számára

A cink a szépség és az általános jó közérzet szempontjából nélkülözhetetlen ásványi anyag, beleértve a bőr egészségét, valamint az egészséges hajat és körmöket. A cinkhiányt a hajhullás egyik okának tartják. Antioxidánsként működik, küzd az öregedési folyamatok ellen, és részt vesz a sejtregenerációban. A szervezetünk cinktartalmának mintegy 6%-a a bőrben található. A cink serkenti a szövetek regenerálódását és gyorsítja a sebgyógyulást, a hegeket, fekélyeket, gyakorlatilag minden bőrhibát megszüntet. Az égési sérülések kezeléséhez is kapcsolódik, és gyakran alkalmazzák a pikkelysömör, az akne és a különböző ekcémák kezelésében. Történelmileg a cinket az orvostudományban a viszketés enyhítésére, a különböző bőrsérülések gyógyulásának felgyorsítására, valamint égő szem és egyéb szemproblémák hatékony gyógymódjaként használták.

 

A cink az ízlelésre és a szaglásra is hatással van, és hiánya különösen a terhesség első 3 hónapjában jelentkezhet a szagokra való érzékenységben. Gyakran használják a rossz íz javítására, az íz élességének fokozására és az étvágy serkentésére. Ezzel szemben az étvágytalanság is jelezheti ennek az ásványi anyagnak a hiányát.

 

A cink és a tesztoszteron közötti összefüggés

A férfiak számára a cink kulcsfontosságú tápanyag, mivel segít fenntartani a vér normál tesztoszteronszintjét, és hozzájárul a normál fogamzóképesség fenntartásához. Fontos szerepet játszik a nemi szervek fejlődésében. Számos tanulmány megállapította, hogy a szervezet alacsony tesztoszteron- és cinkszintje egyidejűleg növelhető a cinkszint diétával vagy étrend-kiegészítőkkel történő emelésével, ezáltal segítve a tesztoszteronszint növelését, és fordítva. A cinkhiány alacsony tesztoszteronszinthez vezethet.

 

A cinkhiány hatásai

A cinkhiány olyan rendellenességekkel jár, mint a szaglás vagy ízlelés károsodása, étvágytalanság, lassú sebgyógyulás, depressziós hangulat, fáradtság, csökkent immunitás és hajhullás. A haj, a köröm és a bőr minősége gyakran romlik. A bőr érdes, száraz, gyulladt lesz, és apró repedések vagy hólyagok alakulhatnak ki. Fontos megfontolni az esetleges cinkhiányt azoknál a gyermekeknél, akik étvágytalanságot és gyakori megbetegedést tapasztalnak. Serdülőkorban a cinkhiány befolyásolhatja a növekedést és fejlődési zavarokhoz vezethet.

A megfelelő cinkszint különösen fontos a terhesség alatt, mivel számos fejlődési folyamatot befolyásol. Az anya szervezetében fellépő hiány komplikációkhoz, spontán vetéléshez vagy koraszüléshez vezethet.

A cukorbetegek számára is szükséges a megfelelő cinkellátás, mivel fontos az inzulintermeléshez. Az elégtelen inzulintermelés befolyásolhatja a cukorbeteg szervezet cukoranyagcseréjét.



0 hozzászólás

Szóljon hozzá

Felhívjuk figyelmét, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.