Böngészés
Kosár
Az INGYENES szállításért még 20.000 Ft értékben szükséges vásárolni

+3628814721 (13:00 - 16:00)

+3628814721 (9:00 - 17:00)

Omega-3 zsírsavak algából vagy halból?

Omega-3 zsírsavak algából vagy halból?

Az omega-3 zsírsavak olyan esszenciális tápanyagok, amelyek a halakban és bizonyos növényekben, valamint a növényi olajokban találhatóak. Ide tartozik az ALA (alfa-linolénsav), a DHA (dokozahexaénsav) és az EPA (eikozapentaénsav). Mindhárom zsírsav fontos szerepet játszik a megfelelő emberi növekedésben és fejlődésben, és klinikailag alátámasztott előnyei vannak az általános egészségre nézve minden életkorban, az egész életen át.

Mivel a Vegan Omega 3 étrend-kiegészítő nemrég került be a portfóliónkba, úgy döntöttünk, hogy ebben a cikkben az algás omega-3 zsírsavakra koncentrálunk.

 

Mik azok az omega-3 zsírsavak?

 

Mint már írtuk, az omega-3 zsírsavak közé elsősorban az alfa-linolénsav (ALA), az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) tartozik. Az omega-3 e három típusát általában az esszenciális zsírsavak közé sorolják, de ez nem teljesen pontos megállapítás. Valójában csak az alfa-linolénsav (ALA) esszenciális. A többi zsírsav úgynevezett félig esszenciális, ami azt jelenti, hogy szervezetünk képes szintetizálni őket az ALA-ból. Az ALA omega-3 zsírsavakká történő átalakulása azonban túl kevés ahhoz, hogy kielégítse a normál anyagcsere- és táplálkozási igényeket. Ezért az optimális tápláltsági állapot biztosítása és az emberi egészség támogatása érdekében szükséges a megfelelő omega-3 szint elérése a megfelelő étrend vagy étrend-kiegészítő által.

 

A közelmúltban végzett tanulmányok ismételten kimutatták, hogy az EPA és a DHA nagy részben hiányzó tápanyagok az étrendünkben. Mindkettő elengedhetetlenül fontos az egészségünk szempontjából, és szó szerint mindkettőre mindenkinek szüksége van, születéstől az időskorig. Nyilvánvaló, hogy az omega-3 zsírsavak optimális bevitele fontos tényező a krónikus betegségek egész sorának megelőzésében. Használhatók például a krónikus gyulladások szabályozásában, az egészséges szív- és érrendszer, a jó látás vagy a normális agyműködés fenntartásában.

 

Növényi forrásból származó omega-3 zsírsavak

A legtöbb ember az omega-3 zsírsavakról a halakra vagy a halolaj-kiegészítőkre asszociál. Vannak azonban már olyan növényi eredetű alternatívák, amelyeket algákból nyernek, és amelyek ugyanazt az omega-3 zsírsavat tartalmazzák, mint ami a halakban is megtalálható. Fontos megjegyezni, hogy az algák a tápláléklánc elején állnak, és mivel a halak (az emberekhez hasonlóan) nem rendelkeznek a DHA és az EPA szintéziséhez szükséges enzimekkel, a táplálékból való bevitelükre vannak utalva. Más szóval, a halak nem juthatnak más módon omega-3 zsírsavakhoz, csak az algák és más elsődleges omega-3 zsírsavforrások (például tengeri plankton) fogyasztásával.

 

Az alga omega-3 zsírsavakat zárt akvakultúrában, szigorúan ellenőrzött körülmények között termesztett mikroalgákból állítják elő. Emiatt a káros anyagokkal való esetleges szennyeződés jobban ellenőrizhető és szabályozható az algából származó omega-3 zsírsavaknál (ellentétben a halak omega-3 zsírsavaival, mivel a halak szennyezett tengeri ökoszisztémában élnek). Az algákból nyert omega-3 zsírsavak esetében a gyártóknak nem kell olyan „tisztítási” eljárást alkalmazniuk, mint a vadon élő állati források esetében. Ez később az olaj stabilitására is hatással van, amely általában jobb az algákból származó omega-3 zsírsavaknál, mint a halolajnál.

 

Alga Omega-3 előállítási technológia

 

A gyártási folyamat első lépése egy fermentáció, amely fokozatosan termeszti az algákból származó biomasszát. Az erjesztési folyamatot az oldószermentes olajkivonás követi. A halolajokkal ellentétben nem igényel drasztikus finomítási beavatkozásokat. Az erjesztett algákból származó olajat enzimatikus eljárással történő extrakcióval nyerik, amelyet mechanikus elválasztás követ, ahol nem használnak kémiai extrakciós anyagokat. A nyers olajat ezután standardizálják garantált EPA- és DHA-tartalomra. 

 

A gyártás utolsó szakaszában az olajat antioxidánsok természetes keverékével dúsítják, ami garantálja az olaj stabilitását a teljes lejárati idő alatt. 

 

Fontos megjegyezni, hogy a gyártási folyamat bármelyik fázisában csalni lehet, így nem igaz, hogy az algákból nyert bármilyen omega-3 mindig jó vagy jobb, mint a halolajok. Csak néhány gyártó van a világon, aki befektetett a fejlesztésbe és saját csúcstechnológiával rendelkezik a prémium minőségű alga omega-3 étrend-kiegészítők előállításához. Büszkék vagyunk arra, hogy közéjük tartozunk.

 

Növényi erőforrások és fenntarthatóság

 

A Trime a termelés minden részletével foglalkozik, beleértve az ökológiát és a fenntarthatóságot is. Érdeklődünk a környezetre gyakorolt hosszú távú hatások iránt. Ezért is végeztetünk részletes LCA-elemzést a termék életciklusáról.

 

Ahogyan nem lehet azonnal megoldani a fosszilis tüzelőanyagoktól való globális függőséget, úgy nem lehet azonnal telíteni az omega-3 piacot kizárólag növényi forrásokból. Felismerjük, hogy a túlhalászás és más káros környezeti tényezők hozzájárulnak a tengeri ökoszisztéma destabilizációjához. Ezért az algákból származó omega-3 zsírsavak jelentik a legjobb hosszú távon fenntartható alternatívát.

 

Alapos elemzés után ki merjük jelenteni, hogy a növényi eredetű omega-3 zsírsavak alapvetően ugyanazokkal az előnyökkel rendelkeznek, mint a hal eredetűek. Egyetlen hátrányuk a magasabb ár, ami nemcsak a termesztési folyamatot, hanem a kíméletes kinyeréshez használt igényes technológiát is tükrözi. Várható azonban, hogy a megnövekedett kereslet és a növekvő piaci részesedés fokozatosan csökkenteni fogja az algás omega-3-ak árát. Ezzel szemben a vadon élő állati erőforrások egyre ritkábbá és ezáltal drágábbá válnak, ami már most is megfigyelhető egyes halfajták esetében.

 

Az alga omega-3 zsírsavainak előnyei

 

  • Alkalmas vegetáriánusok és vegánok számára
  • Nem allergizálnak - a halfehérje allergiás embereknek nem kell számolniuk az allergiás reakció kockázatával
  • Kíméletes feldolgozás és a termék tisztasága - a gyártási folyamat során kíméletes extrakciós módszereket alkalmaznak kémiai oldószerek használata nélkül.
A termék fenntarthatósága - ahogyan az autóiparban alternatív forrásokat fejlesztenek ki, hogy ne függjenek a nem megújuló fosszilis üzemanyagoktól, úgy az élelmiszer-előállító ipar is fenntarthatóbb forrásokra törekszik. A környezetvédők rámutatnak a túlhalászás szabályozásának szükségességére, az omega-3 zsírsavak iránti igény kielégítése esetében pedig a problémát az innovatív termesztési technológiák oldhatják meg, amelyek a DHA és EPA előállításához speciális algatörzseket használnak.


0 hozzászólás

Szóljon hozzá

Felhívjuk figyelmét, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.