Milyen gyakran érezzük magunkat fáradtnak rögtön ébredés után? Ennek oka lehet az alváshiány, az intenzív edzés vagy a krónikus stressz. Testünkben minden mindennel összefügg, és a fáradtságnak, az alvásproblémáknak és a napközbeni koncentrációhiánynak különböző okai lehetnek. Leggyakrabban azonban a szervezeten belüli bizonyos egyensúlyhiányok és alapvető tápanyagok hiányának eredményeként jelentkeznek. Hogyan függ össze egymással a stressz, a fáradtság és bizonyos ásványi anyagok hiánya?
A szervezetben egyetlen anyag sem viselkedik elszigetelten, hanem együttesen működnek az élettani folyamatokban, befolyásolják egymást, vagy lehetővé teszik más anyagok aktiválását. Egy nyomelem legkisebb hiánya is megzavarhatja az egész folyamatot.
A fizikailag és mentálisan megterhelő helyzetek kimerítik a létfontosságú ásványi anyagokat.
A cink és a magnézium olyan alapvető ásványi anyagok, amelyek a szervezet számos funkciójában részt vesznek, többek között az energiatermelésben, amely lehetővé teszi az izmok, az agy és az általános élettani folyamatok működését. A megnövekedett igények nyomást gyakorolnak a szervezetre, hogy nagyobb sebességgel működjön. Az érzelmi stressz, a stresszhelyzeteknek való tartós kitettség vagy a fizikai megterhelés több energiát igényel, így az anyagcsere-folyamatok hatékony működéséhez nagyobb mennyiségű ásványi anyag és nyomelem szükségeltetik.
A szervezet minden sejtjének magnéziumra vagy cinkre van szüksége a működéshez. A szervezetnek azonban nincs olyan raktárkészlete, amelyből ezeket az ásványi anyagokat a fokozott szükséglet és hiány idején elővehetné. Ezért külső forrásokból származó, állandó ellátásra szorulunk. Ha ezek az anyagok hosszabb időn keresztül kimerülnek a szervezetünkből anélkül, hogy táplálkozásunkkal megfelelően pótolnánk őket, az megzavarja a homeosztázist és lelassít bizonyos testi folyamatokat. Úgy is mondhatnánk, hogy a szervezet hitelből működik. Végül ez az egyensúlyhiány megnyilvánul, akár energiahiányként, akár fáradtságként. A tartós hiány különböző krónikus problémákhoz vezethet.
A cink- és magnéziumhiány gyakori. Számos lakossági felmérés megállapította, hogy gyakran még az ajánlott minimális napi beviteltől is elmaradunk. Konkrétan a becslések szerint a csehek nagyjából 20%-kal kevesebb magnéziumot fogyasztanak, mint az ajánlott napi adag. Ha nem tudjuk kielégíteni szervezetünk alapvető szükségleteit, hogyan tudjuk kielégíteni az olyan tevékenységek, mint a sport, a munkahelyi megterhelés vagy a stressz okozta megnövekedett igényeket? Nevezetesen a stressz az egyik elsődleges ásványi anyagokat kimerítő tényező, és a modern, rohanó életmód gyakori velejárója.
Még akkor is, ha az egészséges táplálkozást helyezzük előtérbe, szervezetünkből hiányozhatnak az alapvető tápanyagok. Az élelmiszerek dokumentált ásványianyag-tartalma nem mindig tükrözi a valóságot. Ráadásul mind a magnézium, mind a cink felszívódását akadályozhatják az étrendben található egyéb anyagok vagy az emésztőrendszer rossz működése is
A cink- és magnéziumhiány és a stressz közötti kapcsolat
A magnézium és a cink minimalizálhatja a stresszhelyzetek szervezetre gyakorolt hatását, és döntő szerepet játszik az érzelmi egyensúly fenntartásában. Mindkét ásványi anyag növeli a gamma-aminovajsav (GABA) szintjét.
A gamma-aminovajsav az agyban természetesen előforduló aminosav. Neurotranszmitterként működik, megkönnyítve az agysejtek közötti kommunikációt. Azáltal, hogy csökkenti az agyban és a központi idegrendszerben lévő neuronok aktivitását, segít a testet és az elmét nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb állapotba hozni, enyhítve a fájdalmat és a stresszt.
Számos gyógyszer, például az érzéstelenítők vagy az antidepresszánsok kölcsönhatásba lépnek a GABA-val és annak receptoraival az agyban, megváltoztatva azok működését, hogy olyan hatásokat érjenek el, mint a relaxáció, a fájdalomcsillapítás vagy a stressz és a szorongás csökkentése. A cink és a magnézium olyan természetes kiegészítők, amelyek hasonló elven működnek, és jelentősen hozzájárulhatnak a szervezet mentális és fizikai egyensúlyához. A magnézium emellett lazító hatással van az izmainkra, a szűkült véredényekre és a bélfalakra, ami tovább segíti a stresszhelyzetek szervezetre gyakorolt káros hatásainak csökkentését.