
Az étrend-kiegészítők gyors megoldást jelentenek a tápanyagszegény étrend hiányosságainak pótlására, és egyre népszerűbbek. A piacon számos táplálékkiegészítő-kategória létezik, és a magnézium-kiegészítők a leggyakrabban használtak közé tartoznak. A nem csak az említett magnézium hosszú távú használata esetén nem árt tisztában lenni a toxikus szennyezőanyagok lehetséges tartalmával. Ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy a rendszeres pótlás több kárt okozhat, mint hasznot.
Mikor érdemes megfontolni a magnéziumpótlást?
A lakosság nagy része magnéziumhiányban szenved, és annak fokozott bevitele, akár az étrendből, akár étrend-kiegészítők formájában, jótékony hatással lehet rájuk. A magnéziumpótlás segíthet például migrén, menstruációs fájdalom, görcsök, álmatlanság, fáradtság és kimerültség esetén. A magnézium segít továbbá javítani a sejtek inzulinérzékenységét, ezért alkalmas a prediabéteszben vagy inzulinrezisztenciában szenvedők számára. Az optimális magnéziumszint fontos az egészséges fogak és csontok fenntartásához is.
Ásványi anyagok és mérgező anyagok szennyezése
Az ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők nagyon gyakran veszélyes mérgező anyagokkal szennyezettek lehetnek. Ezek közé tartoznak például a nehézfémek, a kivonási anyagok maradványai és más szerves szennyező anyagok. Köztudott, hogy mindezek az anyagok már maradék mennyiségben is mérgező hatásúak, mert fokozatosan felhalmozódnak a szervezetben, és így halmozott hatás lép fel.
A Trime étrend-kiegészítők biztonsága és minősége
Mi a Trime-nál olyan kiváló minőségű étrend-kiegészítőket szeretnénk kínálni, amelyeket mi magunk is minden nap gond nélkül használunk. Ezért a legszigorúbb előírásokhoz tartjuk magunkat nemcsak a termékeink minőségét és táplálkozási előnyeit illetően, hanem a tisztaság és az esetleges szennyezőanyag-tartalom tekintetében is.
Azok a vásárlók, akik már ismernek minket, tudják, hogy nem elégszünk meg azzal, hogy csak a törvényileg meghatározott határértékeknek megfelelünk, hanem gyakran szigorúbb határértékeket is betartunk. A táplálékkiegészítőinkben használt ásványi anyagok a nehézfémtartalomra vonatkozó előírások betartása szempontjából a csecsemőtápszerek kategóriájába tartoznak.
A nehézfémtartalomra vonatkozó hagyományos határértékek vs. Trime határértékek
Az ásványi anyagok tekintetében elsősorban a nehézfémtartalom érdekel bennünket. Ezért az ásványi kiegészítők gyártásakor a gyártási diagramot is meg akarjuk ismerni, hogy a potenciális szennyeződés minden kritikus pontját feltárhassuk. Az alábbi táblázatban összehasonlítjuk a nehézfémtartalomra vonatkozó saját és a szokásos határértékeket.
Nehézfémek |
Általános maximum érték |
Trime határértékek |
Összesen |
10 ppm |
max 3,5 ppm |
Ólom (Pb) |
3 ppm |
max 1 ppm |
Arzén (As) |
3 ppm |
max 1 ppm |
Kadmium (Cd) |
1 ppm |
max 0,5 ppm |
Higany (Hg) |
0,1 ppm |
max 0,1 ppm |
Hogyan válasszunk biztonságos étrend-kiegészítőt?
A magnézium sok ember számára nélkülözhetetlen kiegészítő, amely segít javítani az alvás minőségét, a stressz kezelését és energiát biztosít. Bármilyen étrend-kiegészítő hosszú távú használata esetén azonban a potenciális szennyező anyagok, például a nehézfémek folyamatos bevitele káros az egészségünkre. Különösen akkor, ha a szervezet méregtelenítő rendszerei nem működnek optimálisan.
Ezért javasoljuk, hogy ne hagyatkozzunk csak a csábító reklámra, hanem mindig ellenőrizzük, mit tartalmaznak kedvenc termékeink.
Vagy válasszon olyan gyártót, aki nem csak a minőségre, hanem az eladott étrend-kiegészítők biztonságosságára is ügyel az esetleges szennyezőanyag-tartalom tekintetében.
A nehézfém-szennyezéssel kapcsolatos egészségügyi kockázatok
A cikk végén röviden bemutatjuk, miért kockázatosak számunkra a nehézfémek. A nehézfémek a táplálékkal és a vízzel együtt kerülnek a szervezetünkbe, belélegezhetjük őket, vagy a bőrön keresztül felszívódhatnak. Toxicitásuk több tényezőtől függ, mint például a dózistól, az expozíció módjától, az életkortól, a nemtől, a genetikai tényezőktől és az egyén táplálkozási profiljától. Az ólom, az arzén, a kadmium és a higany a legveszélyesebb fémek közé tartoznak a toxicitás szempontjából, mivel szisztémás mérgező anyagoknak számítanak, amelyek több szervet károsítanak. A nehézfémek felhalmozódnak a szervezetben, megtelepednek az egyes szövetekben és szervekben, és különböző egészségügyi problémákat okozhatnak. Ezek közé tartozik például a fejfájás, fáradtság, depresszió és szorongás, bőrproblémák vagy allergiás reakciók.
Források:
Xu L, Li X, Wang X, Xu M. A magnéziumpótlás hatása a hiperglikémia, a hiperkoleszterinémia és a magas vérnyomás javítására 2-es típusú cukorbetegségben: A pooled analysis of 24 randomized controlled trials. Front Nutr. 2023 Jan 18;9:1020327. doi: 10.3389/fnut.2022.1020327. PMID: 36741996; PMCID: PMC9889557.
Tchounwou PB, Yedjou CG, Patlolla AK, Sutton DJ. Nehézfém-toxicitás és a környezet. Exp Suppl. 2012;101:133-64. doi: 10.1007/978-3-7643-8340-4_6. PMID: 22945569; PMCID: PMC4144270.